Workshops

Δήλωση Workshops

Συνοπτικό Πρόγραμμα Workshops.pdf
  1. WK01: Κλινική Νευρολογική Εξέταση – Παρουσίαση σημαντικών περιστατικών

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Χατζηγεωργίου Γεώργιος, Δαρδιώτης Ευθύμιος

  2. WK02: Απαραίτητες Οφθαλμολογικές Δεξιότητες για την Πρωτοβάθμια Περίθαλψη

    Υπεύθυνοι καθηγητές: Τσιρώνη Ευαγελλία, Παπαγεωργίου Ελένη

  3. WK03: Βασική υποστήριξη της ζωής και αφαίρεση ξένου σώματος σε βρέφη και παιδιά Νεότερες κατευθυντήριες οδηγίες

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Συρογιαννόπουλος Γ., Τάσσιου Ι.

  4. WK04/WK05: Ενδοσκοπήσεις Γαστρεντερικού

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ποταμιάνος Σπυρίδων

  5. WK06/WK07: Φλεβοκεντήσεις

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Κυριάκου Δέσποινα

  6. WK08: Βασικές Αρχές Διασωλήνωσης

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ζακυνθινός Επαμεινώνδας, Μακρής Δημοσθένης

  7. WK09: Ερμηνεία Βασικών Εργαστηριακών Δεικτών

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Πετεινάκη Ευθυμία

  8. WK10: Ηλεκτροκαρδιογράφημα: Βασικές Αρχές και Χαρακτηριστικές Εικόνες

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Σκουλαρίγκης Ιωάννης

  9. WK11: Επείγοντα περιστατικά καρδιολογίας στο αγροτικό ιατρείο

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Συταφίδης, Γιαμούζης, Οικονόμου, Τσαρούχας

  10. WK12: Ζωονόσοι: Σύγχρονη προσέγγιση

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μακαρίτσης Κ., Γεωργιάδου Σ., Στέφος Α., Λουκόπουλος Α.

  11. WK13: Δοκιμασίες Ανίχνευσης Αυτοαντισωμάτων που σχετίζονται με τα Αυτοάνοσα Νοσήματα του Ήπατος

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζάχου Καλλιόπη

  12. WK14/WK15/WK16: ICP Placement Workshop

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Φουντάς Κωνσταντίνος

  13. WK17/WK18: Διαδραστική Αξιολόγηση Τραυματία ΚΝΣ

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Φουντάς Κωνσταντίνος

  14. WK19/WK20: Δοκιμασίες Άσκησης στην Πνευμονολογία- Εργοσπιρομετρία

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Δανιήλ Ζωή, Καρέτση Ελένη

  15. WK21: Απεικονιστική Λειτουργικών και Ανατομικών Περιοχών Εγκεφάλου με Μαγνητικό Τομογράφο

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Καψαλάκη Ευτυχία

  16. WK22: FAST – Υπέρηχοι Τραυμάτων Κοιλίας

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βάσιου Αικατερίνη

  17. WK23: Υπέρηχοι Μυοσκελετικού

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βλυχού Μαριάνα

  18. WK24: TRIPLEX Αγγείων

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Φεζουλίδης Ιωάννης

  19. WK25: Ενδείξεις Παθολογίας Μαστού

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βάσιου Αικατερίνη

  20. WK26: Εμβολισμοί – Βιοψίες υπό την καθοδήγηση Αξονικού Τομογράφου

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ρούντας Χρήστος

  21. WK27: Εισαγωγή στην Αντιμετώπιση του Πολυτραυματία

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζαχαρούλης Δημήτρης

  22. WK28/WK29: Χειρουργικοί Κόμποι

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Τεπετές Κωνσταντίνος

  23. WK30: Επείγουσα Δερματολογία – Διάγνωση και Θεραπεία

    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ζαφειρίου Ευτέρπη

  24. WK31: Ενδοσκόπηση ρινός-φάρυγγα-λάρυγγα –Χρήση άκαμπτου και εύκαμπτου ενδοσκοπίου

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Μπιζάκης Ιωάννης

  25. WK33: Καθετηριασμός της Ουροδόχου Κύστεως

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Τζώρτζης Β., Σαμαρίνας Μ

  26. WK34: Συρραφή Τραύματος σε πτωματικό υλικό

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζιμπής Αριστείδης

  27. WK35: Κλινική Ανατομία Ώμου

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζιμπής Αριστείδης

  28. WK36: Ενδαρθρική Έγχυση Γόνατος

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Μαλίζος Κωνσταντίνος, Ζιμπής Αριστείδης

  29. WK37: Ελαστική Επίδεση - Γυψονάρθηκες

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Μαλίζος Κωνσταντίνος, Ζιμπής Αριστείδης

  30. WK38: Κλινική Εξέταση Αρθρώσεων

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μαλίζος Κωνσταντίνος, Ζιμπής Αριστείδης

  31. WK40: Κλινική Ανατομία Γόνατος

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζιμπής Αριστείδης

  32. WK41: Live Fresh Frozen Dissection

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζιμπής Αριστείδης

  33. WK42: Ηλεκτροφυσιολογική δράση Ibutilide σε συνδυασμό με Ramolazin σε κόνικλο

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Αηδονίδης Ισαάκ

  34. WK43: Συμπεριφορική Φαρμακολογία

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Πιτσίκας Ν.

  35. WK44: Κυτταρομετρία Ροής και Διάγνωση Αιματολογικών Νοσημάτων

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Γερμενής Αναστάσιος, Σπελέτας Ματθαίος

  36. WK45: Ακτινοθεραπεία: Η αντιμετώπιση του καρκίνου με τη χρήση ακτινοβολίας

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Κύργιας Γεώργιος, Τόλια Μαρία

  37. WK46: Εκτίμηση και αντιμετώπιση βαρέως πάσχοντος – Αλγόριθμοι ERC

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Ζάχου Καλλιόπη

  38. WK47/WK48: Παρουσίαση Πνευμονολογικών Περιστατικών – Από την Ακρόαση στη Διάγνωση

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Δανιήλ Ζωή, Καρέτση Ελένη

  39. WK50: Διαχείριση και Φροντίδα Εμφυτευμένων Κεντρικών Καθετήρων (Port) και Περιφερικά Εισαγόμενων Κεντρικών Καθετήρων

    Υπεύθυνοι Καθηγητές: Νούκου Άννα, Κουκουρίκου Ιουλία

  40. WK51: Αποκατάσταση ασθενή με ΑΕΕ: Από το επεισόδιο μέχρι το σπίτι του

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Μάρκος Σγάντζος

  41. WK52: Σύγχρονη προσέγγιση στα καθημερινά προβλήματα της αθλητιατρικής

    Υπεύθυνος Καθηγητής: Σγάντζος Μάρκος

Σημαντικά Στοιχεία

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία ή θέλεις να μάθεις περισσότερες πληροφορίες επικοινώνησε μαζί μας